Peru Başbakanı Alberto Otarola hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifa etti

Peru Başbakanı Alberto Otarola, hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle görevinden istifa ettiğini duyurdu. Otarola, eski Cumhurbaşkanı Martin Vizcarra’yı suçlayarak, hükümeti rahatlatmak için bu kararı aldığını belirtti.

CUMHURBAŞKANIYLA GÖRÜŞÜP KARARINI AÇIKLADI

Otarola, basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Dina Boluarte ile görüşmesinin ardından başbakanlık görevinden istifa ettiğini belirtti.

“HÜKÜMETİ RAHATLATMAK İÇİN BU KARARI ALDIM”

Peru’nun eski Cumhurbaşkanı Martin Vizcarra’yı suçlayan Otorala, “Hükümeti rahatlatmak için bu kararı aldım. Tüm soruşturmalara açığım ve bütün bunların arkasında Bay Martin Vizcarra’nın olduğundan hiç şüphem yok.” ifadesini kullandı.

YOLSUZLUK İDDİALARINI KABUL ETMEDİ

Kendisine yönelik yolsuzluk iddialarını “hiçbir şekilde” kabul etmediğini vurgulayan Otarola, “Hayatım ve profesyonel kariyerim boyunca ahlakı, etiği ve hukukun üstünlüğüne daima inandım.” değerlendirmesinde bulundu.

SES KAYITLARI SAVCILIĞI HAREKETE GEÇİRDİ

Otarola’nın eski eşi ile yaptığı telefon görüşmesinin, ses kayıtlarının ortaya çıkması üzerine harekete geçen savcılık, başbakan hakkında yolsuzluk iddiasıyla ön soruşturma başlatıldığını bildirmişti. Peru basınına göre, Otarola, devletle yapılan usulsüz bir sözleşmede eski iş ortağına kolaylık sağlamakla da suçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x