Garson Olarak Çalıştığı Lüks Restoranı Dolandırdı

Mustafa BALCI

Tarabya’da denize sıfır bir mekanda bulunan lüks restoranda çalışan garson İslam Oğuz, işletme ve Denizbank arasında yapılan anlaşma gereği, bazı kredi kartlarına hesap ödemelerinde yüzde 15 indirim yapıldığını fark etti. Bu uygulamayı istismar etmeye karar veren İslam Oğuz, yakın çevresini araştırarak, indirime uygun bir kredi kartı arayışına girdi.

DUYGU SÖMÜRÜSÜYLE ALDI, DOLANDIRICILIKTA KULLANDI!

Ağabeyinin işlettiği eczanede tekniker olarak çalışan E. K.’ya ait kredi kartının yüzde 15 indirim kampanyasına uygun olduğunu öğrenen İslam Oğuz, maddi sıkıntılarının olduğunu, ailesiyle problem yaşadığını ve evine taksitli olarak eşya almak istediğini söyleyerek bir süre kullanmak için Erdoğan K.ya ait kredi kartını aldı.

MÜŞTERİLERİN NAKİT HESAPLARINI CEBİNE ATTI

İndirimli kredi kartını yanında taşıyan Oğuz, garsonluk yaptığı işletmede yüksek miktarlı ve nakit şekilde ödenen hesapları bu kredi kartı ile ödedi. Müşterilerden aldığı nakit paraları ise cebine koyan Oğuz, bu yöntemle her hesaptan yüzde 15 tutarında haksız kazanç sağlamış oldu.

GERÇEK, GÜVENLİK KAMERALARI İLE ORTAYA ÇIKTI

Oğuz’un da aralarında bulunduğu 4 garsonun hareketlerinden şüphelenen restoran yönetimi, Erdoğan K.’ya ait kredi kartından hayatın olağan akışına aykırı şekilde fazla tutarda hesap ödemeleri yapıldığını tespit etti.

Durum üzerine güvenlik kameralarını ve hesap ödemelerini incelemeye başlayan işletme, toplam 52 adisyonda usulsüzlük yapıldığını ve gerçekte Erdoğan K.’nın restorana hiç uğramadığını, kendisine ait kartın kasada garsonlar tarafından kullanıldığını tespit etti.

Haftada 5-6 gün, bazen günde iki kere yapılan usulsüz işlemleri fark eden işletme, suça karıştığını tespit ettiği 4 garsondan savunma istedi.

Restoranda garson olarak çalışan B. D., F. K., ve R. Y., iddiaları reddederek, yüzde 15 indirim uygulamasından haberlerinin olmadığını belirtti. E. K.’ya ait kredi kartını temin eden İslam Oğuz ise savunma yapmayı reddetti.

Savunma işlemlerinin ardından işletmede 1 ile 5 yıl arasında çalışma geçmişi bulunan 4 garson, tazminatsız şekilde kovuldu ve haklarında şikâyetçi olundu.

SAVCILIK İDDİANAMESİNİ TAMAMLADI

Dolandırıcılık işlemine konu kredi kartının sahibi Erdoğan K., soruşturma aşamasında hayatını kaybettiği için üzerindeki suçlamalar düşürüldü.

Ayrıca savcılık iddianamesinde soruşturma evrakının incelendiği ve şüpheli garsonlar B. D., F. K., ve R. Y., hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. İddianamede, kartı temin eden İslam Oğuz hakkında ise toplanan deliller ve şikayetler neticesinde ‘Hizmet Nedeniyle Görevi Kötüye Kullanma’ suçunun işlendiği ve hakkında kamu davası açılması gerektiğine dair makul şüpheler oluştuğuna yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x