Apple’a şok suçlama; bu cesareti nereden buluyorlar?

Yeni bir yasal başvuruda Apple‘ı, geliştiricilerin Apple‘ın uygulama içi ödemelerdeki %30’luk kesintiyi atlamalarına izin veren 2021 kararına uymamakla suçladı ve mahkemeden orijinal tedbiri uygulamasını istedi.

Yüksek Mahkeme kararın temyiz başvurusunu reddettiğinde, Apple revize edilmiş yönergeler yayınlayarak geliştiricileri bir “hak” başvurusunda bulunmaya zorladı ve aynı zamanda Apple’ın kendi faturalandırma sistemi aracılığıyla satın alma seçeneği sunmaya devam etti. Üstelik Apple, harici ödeme sistemlerine bağlantılar aracılığıyla yapılan satışlardan hala %27 (veya iOS Küçük İşletme Programı katılımcıları için %12) komisyon alıyor.

Epic, bu ücretlerin kendi uygulama içi ödeme (IAP) sistemini kullanarak aldığı ücretlerle “esasen aynı” olduğunu savundu. ‌Bu amaçla şirketi emre uymamakla suçladı ve ücretlerin bağlantıları “ticari olarak kullanılamaz” hale getirdiğini belirtti.

Apple’a şok suçlama; bu cesareti nereden buluyorlar?

Belgede “Apple‘ın hedefi açık: alternatif satın alma seçeneklerinin, dijital ürün ve hizmet satın alımlarından topladığı rekabet üstü ücretleri kısıtlamasını önlemek” diye yazıyor. “Apple‘ın sözde uyumluluğu bir sahtekarlıktır. Bu nedenle Epic, (i) Apple‘ın sivil hakarette bulunduğunun tespit edilmesi, (ii) Apple’ın politikalarını derhal İhtiyati Karara uygun hale getirmesinin talep edilmesi ve (iii) Apple’ın tüm karşıtlıkları kaldırmasının talep edilmesi için bir emir istiyor.”

Apple daha önce, uygulamalarda alternatif ödeme seçeneklerine veya bağlantılara izin veren ve geliştiricilerin “uygulama içinde hesap kaydı yoluyla müşterilerden gönüllü olarak elde edilen iletişim noktaları aracılığıyla müşterilerle iletişim kurmasına” izin veren yeni kurallarla ihtiyati tedbire uyduğunu söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x