ABD askerine Danimarka’da uyarı: Sarhoş olmayın, kadınlara asılmayın… ‘Tecavüz’ suçlaması


NATO tatbikatı nedeniyle Roskilde’de 200 kadar Amerikan askeri ve diğer personel bulunuyor. Roskilde Havalimanı’nın yanı sıra Esbjerg ve Aarhus gibi şehirlerdeki birçok liman da kullanılacak. Bu, bahar aylarında Amerikan helikopterlerinin ve diğer ekipmanların Danimarka üzerinden taşınması gerektiği anlamına geliyor.

Danimarka polisi, ABD askerlerine onay broşürleriyle ‘Roskilde’ye hoş geldiniz’ diyor. Polis, Roskilde’deki ABD askerlerini rıza yasaları ve yerel halkla etkileşimler konusunda bilgilendiriyor. Danimarka Politiken Gazetesi’nin haberine göre broşür Roskilde havaalanı yakınlarında konuşlanmış Amerikan askerlerine dağıtıldı.

“ALKOL BAŞINIZA İŞ AÇAR”

Broşürde, Danimarkalıların ne düşünüyorlarsa onu yapalar uyarısından sonra durumun nezaket eksikliği olarak algılanmaması istendi. Özellikle alkol konusunda bu durumun söz konusu olabileceği belirtilerek askerlerden ‘çatışmalardan kaçınmaları’ istendi .

“SOKAKTA BİRİNE ASILMAYA KALKMAYIN BAŞINIZ YANAR”

Polis broşürde Danimarka’nın rıza konusundaki mevzuatına da yer veriyor. Amerikan askerlerinin karşı taraftan sözlü rıza almamaları halinde tecavüzle suçlanabilecekleri belirtiliyor.

HOŞGELDİNİZ YAZISI

‘Roskilde Hoş Geldiniz’ başlıklı broşür ile ilgili Polis İletişim Müdürü Thomas Kristensen yaptığı açıklamada “Amaçlarını askerlerin iyi bir konaklama geçirmelerini sağlamak olduğunu” söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x